Nelson Mandela inaczej o lękach

Najbardziej lękamy się nie tego, że się nie nadajemy.
Najbardziej lękamy się tego, że jesteśmy niezmiernie potężni.
Najczęściej przeraża nas tkwiące w nas światło, a nie ciemność.
Zadajemy sobie pytanie: kim jestem, skoro jestem tak wspaniały?
A kim jesteś, żeby takim nie być?
Jesteś dzieckiem Boga.
Nie przysłużysz się światu jeśli będziesz się umniejszać.
Umniejszanie się tylko po to, by inni nie czuli się przy tobie niepewnie,
nie ma w sobie żadnej mądrości.
Urodziliśmy się po to, żeby objawiać wielkość Boga, który w nas jest.
Jest nie tylko w niektórych z nas. Jest w każdym.
I jeśli pozwalamy naszemu światłu świecić nieświadomie
dajemy innym przyzwolenie na to, żeby robili to samo.
Jeśli uwalniamy się od naszego własnego lęku,
nasza obecność autentycznie uwalnia innych.
Nelson Mandela (fragment mowy inauguracyjnej z 1994 roku)

Spojrzenie karmiące

Ktoś mądry powiedział, że gdy widzisz człowiek takim jaki on jest, czynisz go gorszym; gdy widzisz go takim jaki może być, czynisz go lepszym. Czyli nasze spojrzenie ma moc wydobywania potencjału, wzmacniania w ludziach tego co w nich najlepsze. Albo gdy skupiamy się na krytyce i obwinianiu, wtedy wzmacniamy to co negatywne i trudne.

Nasze słowa mają moc, nasze myśli mają moc i samo spojrzenie też może dużo zmienić. Najłatwiej zobaczyć to na przykładzie dzieci; jeśli jedno z nich wciąż się je upomina, karci, krytykuje, ocenia, a drugie zachęca, wspiera, docenia, chwali – to od razu widzimy jak to się przekłada na ich zdanie o sobie, o swoich zdolnościach, i na wiarę w siebie lub jej brak.

To co jest karmione wzrasta i staje się silne. Jakim byłby świat i ludzie wokół nas gdybyśmy zamiast wciąż oskarżać, patrzyli na nich tylko z miłością?

Własna droga

1P1180456Lubię w sobie moje małe niedoskonałości. Lubię to, że nie muszę być idealna. Mogę sobie być zwyczajna, a czasami niezwyczajna, a nawet dziwna. I nie musi się to nikomu podobać. Wystarczy, że ja czuję się w tym dobrze i jest to zgodne ze mną.

Bo tak naprawdę to każdy człowiek ma swoje własne życie i to on na końcu będzie odpowiedzialny za jego kształt, za wybory jakie dokonał, i to czy zrealizował swój potencjał z jakim przyszedł na ten świat.

I nieważne jak bardzo inni ludzie próbują wpływać na nasze życie i czy im się ono podoba lub nie, oraz jak chcieliby abyśmy zmienili się aby spełnić ich oczekiwania, to i tak okazuje się, że to od nas zależy czy się im podporządkujemy czy wybierzemy własną drogę.

Bo wolność jest czymś bardzo cennym. Nawet jeśli zewnętrznie jesteśmy ograniczeni, to zawsze mamy możliwość aby być wolnymi w środku; aby myśleć niezależnie i wybierać to jak się czujemy w tej sytuacji, jak ją postrzegamy. Gdy odnajdujemy sens i wiarę to wszystko się zmienia, nawet jeśli fizycznie nie od razu jest to dostrzegalne.

Paradoksalnie, akceptując to czego nie możemy zmienić, przestajemy z tym walczyć i opierać się temu czego nie znamy i nie rozumiemy. I wtedy często to się zmienia… a w każdym razie na pewno przestajemy patrzeć na to jak na przytłaczający problem.

Sny…

amazing-736877_960_720Co noc staram się złapać moje sny zanim się przebudzę na dobre i zawsze przy łóżku mam notatnik gdzie sobie je zapisuję. Czasami są tak mocne, że i tak bym je zapamiętała, ale niektóre szczegóły uciekają z nastaniem dnia.

Nie zawsze wszystko rozumiem, bo pełno w nich symboli, dziwnych skojarzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Ale bardzo cenię moje sny, bo są takim oknem przez które mogę zajrzeć w moją podświadomość, zauważyć coś z czego nie zdawałam sobie sprawy; zobaczyć co naprawdę dzieje się w środku mnie i w moim otoczeniu, jak naprawdę wyglądają moje relacje i czy dzieje się coś niepokojącego.

Nasza podświadomość rejestruje ogromną ilość danych, ale zapamiętujemy z tego tylko niewielki procent. A właściwie nie tyle zapamiętujemy, co jesteśmy świadomi i możemy przywołać w naszej pamięci. A reszta wrażeń, bodźców, informacji trafia do naszej podświadomości. I w snach te informacje się porządkują.

Sny dają odpowiedzi. Wskazują rozwiązania. Ostrzegają przed niebezpieczeństwami. Są cennym źródłem wiedzy o nas samych i naszym postrzeganiu świata.

Chętnie słucham też opowieści innych ludzi o ich snach, szczególnie tych intensywnych, których nie da się zapomnieć i które wciąż wracają. Często już samo opowiedzenie snu coś rozjaśnia, pokazuje go w szerszym kontekście i wydobywa jego sens.

Trochę przypomina to pracę detektywa, a poszlaki pochodzą z naszych wspomnień, doświadczeń, skojarzeń, archetypów i całej przepastnej podświadomości. Ale sny, szczególnie te pełne silnych emocji są mocnymi sygnałami, że coś ważnego dzieje się w naszym życiu. Warto posłuchać tego co chcą nam powiedzieć…

Dlaczego nie lubię technik i wyobrażeń

water-lily-139364_960_720Dużo wokół nas technik, gotowych przepisów na szczęście, na pozbycie się stresu, na zdobycie bogactwa. I w naszym świecie nastawionym na sukces świetnie sprzedają się wszystkie tabletki przynoszące natychmiastową ulgę, bez czekania, bez wysiłku, dające natychmiastowy efekt.

Tak sobie myślę, że to jednak dziwne, że wolimy wypróbować te wszystkie nowinki i często dużo za nie zapłacić, niż samemu wprowadzić zmiany w swoim życiu. Wolimy zakładać kolejne maski, tuszować braki, stwarzać pozory, niż stanąć w prawdzie i dotknąć prawdziwych przyczyn.

I to wszystko gdzieś zostaje na powierzchni, a kolejne symptomy domagają się naszej uwagi. Bo nie chodzi o to aby wciąż na nowo zamalowywać czy zakrywać problem, ale aby zmierzyć się z tym, poznać siebie lepiej i posłuchać o co chodzi głębiej.

Bo musi być TO GŁĘBIEJ. Musi być większa świadomość siebie. Inaczej żyjemy wirtualnie, w wyobrażeniach o sobie i świecie. Omija nas to co najważniejsze, najcenniejsze i najpiękniejsze w życiu. Czyli tak jakbyśmy nie żyli.

Inaczej utkniemy gdzieś między pustką, depresją a wypaleniem. Wszystko co jest iluzją w pewnym momencie traci sens. Nieważne jakimi technikami czy afirmacjami będziemy to przykrywali.

Więc nawet jeśli prawda boli, to tylko autentyczne, prawdziwe spotkanie ze sobą i z drugim człowiekiem jest warte aby to przeżyć.

I okaże się przy bliższym poznaniu, że to co prawdziwe jest dużo ciekawsze, intensywniejsze i bardziej zaskakujące niż to co wirtualne i wymyślone.

A głębokie zmiany i poznanie siebie przełożą się na głębokie, spełnione, pełne pasji i radości życie. Howgh.

O wyznaczaniu granic

WydmyMuszę coś napisać o wyznaczaniu granic, bo temat wywołuje dużo kontrowersji wśród moich znajomych. Niektórym kojarzy się to z dyscypliną, kontrolą, stosowaniem kolejnych technik, albo egoizmem, bo nie pozwalamy innym na wszystko.

Ale tak naprawdę granice dają niezbędną stabilność, bo czujemy się bezpieczni jeśli mamy jasno określone zasady i jesteśmy im wierni.

Jeśli są spójne z nami i naszymi najwyższymi wartościami to nie zagubimy się, bo mamy jakieś wyznaczniki, sygnały awaryjne gdy zejdziemy ze szlaku.

Do wyznaczania mądrych granic potrzebna jest znajomość siebie, tego co cenimy, czego nie chcemy stracić, jak również tego na co nie zgadzamy się i czego nie chcemy urzeczywistniać w naszym życiu.

Jasne wyznaczanie swoich granic to sztuka, a nie tylko asertywność. Bo chodzi o to aby dać sobie prawo mówienia „Nie” i niespełniania oczekiwań innych ludzi, jednocześnie nie raniąc ich.

To my przeżywamy nasze życie i nadajemy jemu kształt. A wyznaczanie granic temu właśnie służy i dlatego jest przejawem naszej wolności. Tak to odczuwam. I dlatego cenię moje granice i nie jest to egoizmem. A nawet przeciwnie, dla mnie jest to głęboki wyraz miłości i szacunku do siebie i innych ludzi.

Nie chcę być nigdy perfekcyjna

p1170491-002Nie chcę być nigdy perfekcyjna. Lubię moje słabości i to co jest prawdziwe.  Nie chcę też bać się popełniać błędów, bo one zawsze są gdy dopiero się czegoś uczymy. Tak jak dziecko gdy uczy się chodzić wiele razy upada. A przecież nie poddaje się i wciąż próbuje na nowo. Może dlatego, że nikt mu nie powiedział, że nie ma prawa do porażek i że każdy krok musi być idealny albo lepiej aby go nie było.

Praktyka czyni mistrza. A my z góry zakładamy, że musimy być świetni od razu we wszystkim za co się weźmiemy. Jeśli coś nam się nie udaje od początku, to zniechęcamy się i uznajemy, że to nie dla nas. Albo wewnętrznie krytykujemy siebie i krzyczymy, że jesteśmy beznadziejni.

Ale to nie jest prawda. Po prostu za bardzo posłuchaliśmy tych, którzy wymagali od nas bycia w pełni profesjonalnymi i doskonałymi. Bez żadnego marginesu na błędy.  A przecież jesteśmy ludźmi i nasze słabości są częścią naszej natury. Nieważne jak bardzo próbowalibyśmy je stłumić, zakryć, znieczulić.

Nie mówię tu o tym, żeby nie starać się być coraz lepszym. Bo ja sama bardzo nie lubię bylejakości. Ale chodzi mi o to aby w tym co robimy było jak najwięcej miłości do siebie i innych. Przecież możemy doskonalić swoje umiejętności bez tego nacisku, przemocy wobec siebie, wysoko postawionej poprzeczki, która mówi, że jestem nie dość dobra/y, za mało się staram, inni są dużo lepsi, jeszcze dużo mi brakuje, muszę to zrobić idealnie, itd., itd.

A  tymczasem gdzieś powoli gubimy radość i pasję tworzenia. Gubimy dziecięcą ciekawość i niestrudzonego poszukiwacza przygód. Zapominamy o tym, że tworzenie i doskonalenie się jest dla nas naturalne. I może dawać dużo satysfakcji i spełnienia. Nie musi być stresujące. Może stać się wyzwaniem, które mobilizuje w nas nieznane siły i pomaga nam stać się silniejszymi i mądrzejszymi. Nawet jeśli nie od razu odniesiemy sukces.

Bo sama droga też może nas bardzo dużo nauczyć. Tak jak wojownik uczestniczący w bitwie podnosi swoje umiejętności walki i w kolejnej walce będzie dużo lepszy. Bo lepiej poznał siebie…

Morze …

img_20160922_131447Morze ma w sobie jakiś bezkres. I to, że znika gdzieś horyzont a niebo jest szersze niż gdziekolwiek indziej. I fale, które przychodzą znikąd i rozbijają się o brzeg.

I woda, która zmywa z nas całe znużenie, zmęczenie miastem i światem. Nagle wchodząc w zasoloną, czystą i zimną wodę morską doświadczam jak znowu staję się jednym z naturą. Rozpuszczają się wszelkie myśli, a bezkres morza wycisza wszystko co było jeszcze przed chwilą niespokojne.

Czuję zanurzenie w zupełnie nowej przestrzeni, czymś potężnym, co od wieków jest i oddycha przypływami i odpływami. Żyje naturalnym, odwiecznym rytmem. Poza czasem, poza strukturami tego świata. Poza wszystkim co znane.

morze1

Wyjść naprzeciw temu co nieoswojone i nieznane

15285472359_caca8b34c2_oTak przyjrzałam się moim strefom komfortu i tym wszystkim miejscom, w których czuję się bezpiecznie, dobrze, pewnie. I jest przyjemnie być w tym co znajome, spotykać się z ludźmi, którzy myślą podobnie, mają podobne zainteresowania i wyznają zbliżone wartości.

Tylko że trochę usypiam i nie poszerzają się moje granice, bo wydaje mi się, że wszystko już wiem i nie konfrontuję tej wiedzy z innym punktem widzenia. Nie wychodząc poza to co przyjemne i oswojone i łatwe dla mnie,  nie pozwalam aby przyszło do mojego życia coś zupełnie nowego.

I dopiero wchodząc w to co nieznane, czasami niewygodne, trudne, dopiero wtedy pozwalam aby weszła w moje życie nowa jakość. Bo każde doświadczenie spoza strefy komfortu ubogaca nas i otwiera nowe możliwości. I rozwija.

Oczywiście wiąże się to z tym, że ocieram się o moje największe blokady. Jak strażnicy progu wychodzą moje lęki i wszystko to co chciałoby zatrzymać mnie przy starym. Lęki, że nie dam rady, że jestem za słaba, że się nie nadaję do tego, że coś mi się stanie, że poniosę porażkę, albo że właśnie odniosę sukces, ale stanę się kimś kim nigdy nie chciałabym być, itd…

Ale jeśli nie ulegnę lękom, jeśli wytrwam, nie poddam się zwątpieniu i tym wszystkim sabotującym wewnętrznym głosom, to przechodzę przez ten próg. I to co wydawało się takie przerażające po tamtej stronie, z tego nowego miejsca nagle okazuje się łatwe i proste. I horyzont przesunął się dalej. Poszerzyło się moje spojrzenie…

Tęsknota za prawdziwością

sand-768783_1920Znowu tęsknię za pustynią. Nie tyle za ciszą, czy samotnością co za wyjściem poza zgiełk, powierzchowność, przeciętność. Mam dosyć bylejakości w relacjach. Mam dosyć spotkań, które boją się być głębokie, dosyć przyjaźni, które nie są do końca autentyczne i szczere. Dosyć iluzji i wyobrażeń.

Tęsknię za tym co prawdziwe, co angażuje się całe, nie jest obojętne. Nie jest letnie, ale właśnie zimne albo gorące. Szukam w ludziach i sobie tej odwagi, która pozwala być do końca sobą, bez zakładania masek, dopasowywania się do jakiejś roli czy wizerunku. Szukam spotkań w których przestajemy udawać kogoś kim nie jesteśmy. Szukam głębi…