Panika

Najgorsza jest w tym wszystkim panika. To że ludzie przestają myśleć logicznie, a zaczynają żyć lękiem o przetrwanie. Zamykają się w sobie, zamykają się na innych, myślą tylko o swoim przetrwaniu. Już sama energia takiego lęku o życie sprawia, że opuszczają człowieka siły życiowe i staje się też bardziej podatny na stres i wszelkie choroby. A umysł popada w obsesję szukania wciąż nowych informacji o tym czego się boi, karmi się tym wszystkim co go straszy i lubi straszyć innych.

A przecież można to wszystko robić w spokoju; zadbać o to co jest potrzebne, ale też wykorzystać ten czas do zrobienia czegoś na co wcześniej brakowało nam czasu. Można zdecydować, że czas ten spędzimy kreatywnie, zamiast całymi dniami śledzić kolejne wiadomości w necie i tv, i karmić się lękiem, nakręcać swój stres i poczucie zagrożenia. Bo to zależy od naszej decyzji czy ulegniemy panice, czy zachowamy spokój i równowagę.

Minimalizm – przemyślenia

Tak się zastanawiałam ostatnio nad minimalizmem – aby mieć mniej rzeczy i stawiać na jakość zamiast ilość, aby ograniczyć konsumpcję i poprzestać tylko na tym co najpotrzebniejsze. I jest to dla mnie ciekawa filozofia, bo lubię upraszczać, a nadmiar rzeczy zawsze mnie przytłaczał. A ponieważ żyję w dużym mieście, więc moja uwaga jest nieustannie rozpraszana przez dźwięki, obrazy, a przede wszystkim reklamy. Wokół jest mnóstwo bodźców i nacisk zbiorowej świadomości ludzi na to aby kupować więcej, zarabiać więcej, dostosować się do wymogów obowiązujących trendów. A ja wiem, że w tym nie odnajdę szczęścia, tylko wieczne niespełnienie.

A gdy obrastamy zbędnymi rzeczami, niepotrzebną wiedzą, to tracimy to co najbardziej cenne. Przestajemy czuć siebie, gubimy się w tym ogromie rzeczy materialnych. I zapominamy, że jesteśmy czymś dużo ważniejszym niż ciało i potrzeby posiadania. Jesteśmy świadomością, istotą czującą, stworzoną na obraz i podobieństwo Boga, a popadamy w niewolę – bo w pewnym momencie to przedmioty zaczynają nas posiadać, a nie my ich. Zaczynamy pracować więcej aby móc je utrzymać, i oddajemy coraz więcej czasu na zajmowanie się nimi.

I tu potrzebna jest równowaga. Bo nie chodzi o to aby nic nie mieć, ale aby mądrze korzystać. Warto być świadomym manipulacji, jakiej poddają nas media i nie ulegać temu. Nie musimy mieć tego co najnowsze, najlepsze, najmodniejsze. Nie musimy dopasowywać się do świata i podwyższać swojego statusu społecznego. Wystarczy że wiemy kim jesteśmy i co jest dla nas najważniejsze.

Lubię podróżować pociągiem

13x

14x12x W pociągu dobrze się myśli, dobrze się śpi, można poznać ludzi, można poczytać książkę. Zdecydowanie jak do tej pory jest to mój najbardziej ulubiony środek lokomocji. Trochę tak jak pokój, który przemieszcza się w przestrzeni.

Własna droga

1P1180456Lubię w sobie moje małe niedoskonałości. Lubię to, że nie muszę być idealna. Mogę sobie być zwyczajna, a czasami niezwyczajna, a nawet dziwna. I nie musi się to nikomu podobać. Wystarczy, że ja czuję się w tym dobrze i jest to zgodne ze mną.

Bo tak naprawdę to każdy człowiek ma swoje własne życie i to on na końcu będzie odpowiedzialny za jego kształt, za wybory jakie dokonał, i to czy zrealizował swój potencjał z jakim przyszedł na ten świat.

I nieważne jak bardzo inni ludzie próbują wpływać na nasze życie i czy im się ono podoba lub nie, oraz jak chcieliby abyśmy zmienili się aby spełnić ich oczekiwania, to i tak okazuje się, że to od nas zależy czy się im podporządkujemy czy wybierzemy własną drogę.

Bo wolność jest czymś bardzo cennym. Nawet jeśli zewnętrznie jesteśmy ograniczeni, to zawsze mamy możliwość aby być wolnymi w środku; aby myśleć niezależnie i wybierać to jak się czujemy w tej sytuacji, jak ją postrzegamy. Gdy odnajdujemy sens i wiarę to wszystko się zmienia, nawet jeśli fizycznie nie od razu jest to dostrzegalne.

Paradoksalnie, akceptując to czego nie możemy zmienić, przestajemy z tym walczyć i opierać się temu czego nie znamy i nie rozumiemy. I wtedy często to się zmienia… a w każdym razie na pewno przestajemy patrzeć na to jak na przytłaczający problem.

Sny…

amazing-736877_960_720Co noc staram się złapać moje sny zanim się przebudzę na dobre i zawsze przy łóżku mam notatnik gdzie sobie je zapisuję. Czasami są tak mocne, że i tak bym je zapamiętała, ale niektóre szczegóły uciekają z nastaniem dnia.

Nie zawsze wszystko rozumiem, bo pełno w nich symboli, dziwnych skojarzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Ale bardzo cenię moje sny, bo są takim oknem przez które mogę zajrzeć w moją podświadomość, zauważyć coś z czego nie zdawałam sobie sprawy; zobaczyć co naprawdę dzieje się w środku mnie i w moim otoczeniu, jak naprawdę wyglądają moje relacje i czy dzieje się coś niepokojącego.

Nasza podświadomość rejestruje ogromną ilość danych, ale zapamiętujemy z tego tylko niewielki procent. A właściwie nie tyle zapamiętujemy, co jesteśmy świadomi i możemy przywołać w naszej pamięci. A reszta wrażeń, bodźców, informacji trafia do naszej podświadomości. I w snach te informacje się porządkują.

Sny dają odpowiedzi. Wskazują rozwiązania. Ostrzegają przed niebezpieczeństwami. Są cennym źródłem wiedzy o nas samych i naszym postrzeganiu świata.

Chętnie słucham też opowieści innych ludzi o ich snach, szczególnie tych intensywnych, których nie da się zapomnieć i które wciąż wracają. Często już samo opowiedzenie snu coś rozjaśnia, pokazuje go w szerszym kontekście i wydobywa jego sens.

Trochę przypomina to pracę detektywa, a poszlaki pochodzą z naszych wspomnień, doświadczeń, skojarzeń, archetypów i całej przepastnej podświadomości. Ale sny, szczególnie te pełne silnych emocji są mocnymi sygnałami, że coś ważnego dzieje się w naszym życiu. Warto posłuchać tego co chcą nam powiedzieć…

Dzień postu

desert-1270345_1920Dzisiaj u mnie dzień pustyni, dzień postu, wyciszenia, wsłuchania się w siebie.

Powoli odpada to co zbędne, co nieistotne, co przeszkadza, rozprasza…

Pojawia się prostota. Coś się oczyszcza, porządkuje.

Znikają przywiązania. Przestaję kurczowo czepiać się tego co określało mnie do tej pory.

Teraz jest dobry czas na przejście progu. Zmianę sposobu podróżowania. Czas na wolność. Na lekkość. Na radość i beztroskę.

Czas na podążanie za Tym co Jest poza wszelkim wyobrażeniem…

 

Porażki

beach-sea-sand-treeCzasami jeszcze wraca do mnie temat normalności (szczególnie wtedy gdy moja mama życzy mi aby wreszcie wszystko mi się poukładało w życiu i abym żyła tak jak wszyscy). Tylko że ja nie chciałabym być w taki sposób „normalna”. „Normalni” ludzie najczęściej pozostają przy tym co społecznie akceptowane, uciekają od tego co trudne i stwarzają pozory, że wszystko jest idealne w ich życiu. Nie przyznają się do porażek, nie zaglądają głębiej w siebie, nie szukają przyczyn, żyją przyjemnościami i najczęściej tak powierzchownie.

A ja myślę, że gdyby nie te wszystkie trudne zdarzenia jakie miałam w swoim życiu, to nie byłabym w tym miejscu w którym jestem teraz. Gdyby nie one, nie rozumiałabym ludzi, którzy doświadczyli odrzucenia, bólu, straty, samotności, bezradności, panicznych lęków czy chwil depresji. W tych wszystkich słabościach, niedoskonałościach i niedopasowaniu do społeczeństwa była głębia i siła do odkrycia. Te wszystkie niechciane, nielubiane i odrzucane części mnie samej dopominały się mojej uwagi i czekały na zintegrowanie i moją miłość.

I moja praca wewnętrzna włożona w to aby to ziarno wyrosło, aby jak najwięcej zrozumieć i wydobyć sens z tych zdarzeń i emocji – to wszystko spowodowało, że mogę teraz czerpać z owoców tego wszystkiego co się wydarzyło w moim życiu.  A to jest bardzo cenne i bardzo mnie otwiera na innych ludzi. I daje mi siłę i mądrość wojownika, bo nie boję się już swoich emocji ani tego co może mi się jeszcze przydarzyć. Bo nic nie dzieje się przypadkiem, we wszystkim co nas spotyka jest ukryty sens i mądrość. Warto ich poszukać…

Bezdomni

psy i bezdomnyNigdy nie byłam bezdomna, ale gdzieś w środku trochę wiem jak to jest. Dlatego zawsze gdy spotykam bezdomnego widzę w nim człowieka, który z takich lub innych przyczyn znalazł się poza marginesem społeczeństwa, poza systemem.

Ale im więcej rozmawiam z takimi ludźmi czy obserwuję jak się zachowują wobec siebie nawzajem, to zadziwia mnie często jak są wrażliwi na inne osoby, które potrzebują pomocy. I to jest dla mnie niesamowite, że obojętność  otacza nas zewsząd, a u nich widzę autentyczną troskę, zainteresowanie i chęć podzielenia się nawet czymś małym. Takie ludzkie odruchy.

Większość ludzi, szczególnie w dużych miastach jak Warszawa, zamyka swoje serca na drugiego człowieka i nawet nie patrzy w stronę bezdomnych, bo może będą coś chcieli. I często tłumaczymy sobie, że to naciągacze, albo nieroby, albo że przecież są specjalne ośrodki społeczne opłacane z podatków. W Warszawie jest jeszcze często taka odraza, że to menele, że są brudni i śmierdzą. Lepiej uciec. Unikać kontaktu. Albo nakrzyczeć, że sami są sobie winni.

Ale nie wszyscy bezdomni tacy są. Niektórzy są bardzo wartościowymi ludźmi. Nie zawsze też potrzebują pieniędzy. Czasami już chwila rozmowy czy uśmiech będzie dla nich czymś bezcennym. I oni też potrafią być bardzo wdzięczni.

Kiedyś mieszkałam w Krakowie i zobaczyłam, że tam bezdomni są inaczej traktowani, i sami też stali się inni, często bardziej otwarci na kontakt, ekscentryczni, przyjaźni. Są częścią krakowskich plant i Starówki. I miałam okazję przygotowywać dla nich Wigilię tam. I było to kilka godzin których nie zapomnę do końca życia. Piękne doświadczenie. Dużo miłości…

Czas Pustyni

insider_20150407_200134

 

U mnie ostatnio czas pustyni. Pracy wewnętrznej. Przyglądania się sobie głębiej. Zajrzenia w siebie i poukładania pewnych spraw na nowo. Cenny czas i na pewno przyniesie owoce…